Players Draft Set

With players registration end, EBT board hand over all non sensitive player’s information to team managers and agreed with them on Players Draft. However we wanted to have Player’s Draft live, we will manage it internally, but you will get more less online information from Draft, one EBT responsible person will regularly update Facebook and webpage with Draft Votes.

Players Draft date and time was officially set and U15 category will have scheduled Players Draft on Sunday April 7th from 7pm CET time and U13 category will have scheduled Players Draft also on Sunday April 7th but from 20:30pm.

In each category managers will select 6 players to their teams and the rest free players will be selected into teams on Monday April 8th by EBT. So if you will not find your name on Sunday evening, don’t be sad, you will see your name on Monday evening.

S ukončení registrace hráčů, předala EBT manažerům týmům necitlivé informace o hráčích a dohodla se s nimi na termínu Draftu. Ačkoliv jsme chtěli mít Draft live, nakonec vše budeme řešit jen interně, avšak zodpovědná osoba z EBT bude víceméně online aktualizovat Facebook a web s výsledky Draftu.

Draft hráčů již má svůj oficiální termín a kategorie U15 bude mít draft v neděli 7. dubna od 19hodin a kategorie U13 také v neděli 7. dubna, ale od 20:30.

V každé kategorii vybere manažer 6 hráčů do svého týmu a zbytek hráčů bude v pondělí přiřazen do všech týmů vedením EBT. Pokud se v neděli večer neuvidíte na soupisce jednoho z týmů, nebuďte smutní v pondělí večer již budete přiřazeni k týmu.